پیدایش سرخانه

food

از دیرباز نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی با استفاده از روش‌هایی مانند دودی کردن، خشک‌ کردن، نمک سود کردن و … مورد توجه انسان‌ها بوده است. تاریخچه سردخانه و غذای یخ زده به اواسط قرن نوزدهم بر می گردد. در آن زمان ماهی را با یخ و نمک بین ۸ تا ۱۰ ماه نگهداری می کردند. اولین حمل و نقل دریایی گوشت یخ زده که به شکل موفق انجام شد مربوط به یک کشتی فرانسوی بود. این کشتی محصول صید شده خود را از بوینس آیرس به فرانسه حمل کرد. چند سال بعد یک محموله گوشت منجمد از استرالیا به انگلستان حمل شد. در آمریکا در جریان یک سفر پژوهشی به لابرادور کانادا، یکی از اعضای هیئت اعزامی به نام آقای “کلارنس بردسی” ملاحظه کرد که ماهی منجمد شده در دماهای زیر صفر کیفیتش را در مدت زمان های طولانی حفظ می کند.

در اواسط قرن نوزدهم یخدان‌هایی دوجداره برای نگهداری مواد غذایی به بازار آمد، که در میان جداره‌های آن‌ها از خاک ‌اره و کاه جهت عدم تبادل هوای محیط بیرون با هوای داخل یخدان همانند عایق استفاده شده بود. تکه‌های یخ درداخل این یخدان‌ها شرایط جهت نگهداری مواد گوشتی را به مدت حدوداً یک هفته فراهم می ساخت.

پس ‌از آن در سال ۱۹۱۵ میلادی سیستم‌هایی که از طریق کمپرسور و گاز ازت برای سرد نگه داشتن مواد غذایی بهره می گرفت و تا حدود زیادی به یخچال‌های امروزی شباهت داشت، به اختراع رسید. درون این سیستم‌های سردخانه ای می‌توانستند بین ۱/۵ تا ۲ سال، مواد غذایی را به خوبی و بدون افت کیفیت نگهداری نمایند.

صنعت تبرید

سردخانه به صورت سیکل های تراکمی در سال ۱۸۰۰ رایج گردید و تا ساخت و آزمایش اولین دستگاه حدود ۳۴ سال به طول انجامید. استفاده از آمونیاک به عنوان مبرد در سیکل تراکمی برای اولین بار در سال ۱۸۵۰در فرانسه و در سال ۱۸۶۰ در آمریکا صورت گرفت که از آن در دستگاه یخساز مصنوعی به کار گیری بعمل آمد.

همچنین استفاده از این سیستم در سال ۱۹۲۰ در ساخت زمین های یخی ورزش پاتیناژ و در سال ۱۹۳۰ در زمینه تهویه مطبوع وارد شد.

امروزه از سیکل تبرید تراکمی به عنوان رایج ترین روش در صنایع غذایی از قبیل سردخانه بالای صفر ، سردخانه زیر صفر ، سردخانه میوه، سردخانه ماهی، کارخانه های یخسازی ، تونل انجماد گوشت و مرغ ، صنایع لبنی و صنایع شیمیایی به طور گسترده ای و استفاده و بهره برداری می گردد.

 سردخانه از سال ۱۹۰۰ ماشین های تبرید تراکمی به صورت تجاری در صنایع گوناگون مورد استفاده واقع گردید.

انجماد مدرن

عصر مدرن برای انجماد مواد غذایی با اختراع فریزرهای سریع ( IQF ) آغاز شد. با فریز کردن محصولات در طول مدت چند ساعت (یا چند دقیقه برای غذای های با حجم کوچکتر) به نسبت چند روز، از تشکیل کریستال های یخ میکروسکوپی در بافت محصول جلوگیری می گردد.