بیتزر

کمپانیِ آلمانی Bitzer (بیتزر) یکی از تولید کنندگان مطرح جهانی در صنعت تبرید و تهویه مطبوع بشمار می رود. این شرکت در سال 2020 نزدیک به 808 میلیون یورو از محل فروش محصولات خود درآمد داشته است. مجموعه ای دارای 72 موقعیت مکانی مختلف در سراسر جهان که تا سال 2020 تقریباً 3800 کارمند داشته است. این شرکت در صنعت تهویه و تبرید، به دلیل طراحی، ساخت و تولید یکی از مهم ترین اجزای سیکل تبرید تراکمی به نام کمپرسور که در سیستم چیلر کاربرد دارد،در سطح جهان شهرت یافته است. در ادامه این مقاله سایر محصولات مهندسی بیتزر هم معرفی شده اند. کمپرسور چیلر تراکمی را می توان قلب این دستگاه دانست که بیشترین بخش از هزینه تولید آن را به خود اختصاص می دهد.

 

تاریخچه کمپانی بیتزر(Bitzer)

مارتین بیتزر (Martin Bitzer) در سال 1934 آنچه را که بعداً به Bitzer تبدیل شد با نام Apparatebau für Kältetechnik (ساخت دستگاه برای فناوری تبرید) تأسیس کرد. این شرکت با تولید شیرهای انبساط و کمپرسورهای پیستونی 2 سیلندرِ DC شروع به کار کرد. تا سال 1959 مارتین بیتزر تعداد کارمندان شرکت خود را تا 206 نفر گسترش داد و محصولات خود را به 56 کشور مختلف صادر می کرد.

در سال 1961 مهندس فارغ التحصیل، اولریش شافلر (Ulrich Schaufler) ریاست شرکت Bitzer را بعهده گرفت و تا زمان مرگش در سال 1979 به عنوان رئیس آن باقی ماند و در ادامه پسرش پیتر شافلر (Peter Schaufler) جانشین او شد. این شرکت در آن سالها نزدیک به 270 نفر کارمند داشت.

در سال‌های بعد، پیتر شافلر بیش از 40 شرکت تابعه را در هر پنج قاره تأسیس کرد. از جمله کشورهایی که خطوط تولیدی Bitzer در آنجا راه اندازی شده است عبارتند از آلمان، پرتغال، چین، استرالیا، آفریقای جنوبی، برزیل، اندونزی و ایالات متحده آمریکا. بعلاوه، Bitzer سهامداری فعال در شرکت های مختلف است. آنها شرکتی دانمارکی بنام Lodam electronics a/s  را که سازنده تکنولوژی های کنترلی است در سال 2007، بخش سرمایش ترابریِ شرکت فنلاندی Lumikko را در سال 2011 و نیز، شرکت قدیمی  Armaturenwerk Altenburg GmbHرا در سال 2013 خریداری کرده اند. Bitzer  در تمامی شرکت های تابعۀ خود، بر سیاست زیست محیطی که صرفه جویی در مصرف منابع انرژی را انجام می دهد اصرار داشته و بر همین اساس گواهینامه های متنوعی را کسب نموده است.

محصولات برند Bitzer

اگرچه سهم بیشتری از محصولات کمپانی Bitzer متعلق به کمپرسورهای این برند است، اما بر خلاف تصور، Bitzer علاوه بر کمپرسور، محصولات متعدد دیگری را نیز در صنعت تبرید و تهویۀ مطبوع عرضه می کند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

– کمپرسور: اصلی ترین و پرمصرف ترین محصول Bitzer در بازار، کمپرسورهای این کمپانی است که در انواع و مدل های مختلفی تولید و عرضه می شوند. چنانکه اغلب افراد بواسطۀ کمپرسورهای این کمپانی با Bitzer آشنا شده اند. انواع کمپرسورهای Bitzer عبارتند از:

کمپرسورهای اسکرو بیتزر

1- SEMI-HERMETIC: کمپرسورهایی مستحکم، بادوام، کارامد و با قابلیت کنترل ظرفیت داخلیِ چند مرحله ای که برای طیف وسیعی از کاربردهای زیر صفری بکار می روند. (سری HS)

کمپرسور اسکرو SEMI-HERMETIC

2- OPEN: کمپرسورهایی با مدار مبرد جدا از موتور فلنجی که دارای قابلیت کنترل ظرفیت داخلیِ چند مرحله ای هستند. این سری از کمپرسورها، علاوه بر مبردهای رایج، برای کار با آمونیاک نیز سازگار شده اند. (سری OS)

کمپرسور اسکرو OPEN

3- SEMI-HERMETIC FREQUENCY CONTROLLED: کمپرسورهایی با قابلیت کنترل فرکانس (مجهز به VFD) جهت دستیابی به حداکثر بازدهی که طیف وسیعی از کاربردها و کنترل را ممکن می سازند. (سری CSV)

کمپرسور اسکرو با قابلیت کنترل فرکانس

4- SEMI-HERMETIC COMPACT: پرمصرف ترین نوع کمپرسورهای اسکرو در کاربریِ تهویه مطبوع با قابلیت کنترل ظرفیت مکانیکی که راندمان مناسبی را محقق می سازند. (سری CS)

کمپرسور اسکرو SEMI-HERMETIC COMPACT

5- HERMETIC COMPACT: کمپرسورهایی برای نیازهای خاصِ سیستم های تهویه مطبوعِ راه آهن با عمری طولانی و بسیار قابل اعتماد

کمپرسور اسکرو HERMETIC COMPACT

کمپرسورهای پیستونی بیتزر

1- SEMI-HERMETIC: کمپرسورهایی سازگار با انواع مبردهای HFO و HFC که بصورت Option می توانند قابلیت کنترل ظرفیت مکانیکی نیز داشته باشند و در بارهای جزئی، راندمان بالایی را برای کاربردهای دما متوسط و دما پایین ارائه دهند. سری مخصوصی از این نوع کمپرسورها برای کار با COتعریف شده اند.

کمپرسور پیستونی SEMI-HERMETIC

2- SEMI-HERMETIC WITH INNOVATIVE MOTOR TECHNOLOGY: سری + ECOLINE نسخۀ پیشرفته ­تری از کمپرسورهای پیستونی است. این سری از کمپرسورها با استفاده از مبرد CO2، تکنولوژی پیشرفته­ ای از موتورهای مگنتی و نیز لوازم الکترونیکیِ هوشمند آپشنال، به بالاترین بازدهی انرژیِ ممکن دست می یابد.

کمپرسور پیستونی سری + ECOLINE

3- SEMI-HERMETIC 2-STAGE: کمپرسورهایی با قابلیت اطمینان بالا که صرفاً برای مصارف زیر صفری کاربرد دارند. متراکم کردن گاز مبرد در دو مرحله (بصورت سری)، امکان ایجادِ نسبت تراکم زیادی را در این کمپرسورها فراهم کرده است. وجود Sub cooler (بصورت Option) در این کمپرسورها کمک کرده است که ظرفیت سرمایشی و راندمان کلی سیستم به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

کمپرسور پیستونی برای سردخانه

4- SEMI-HERMETIC FREQUENCY CONTROLLED: نوع ویژه ای از کمپرسورهای پیستونی اینورتردار که عملکردی کاملاً منطبق بر نیاز برودتیِ موجود دارند. برای کاربردهای CO2نیز سری مخصوصی از این کمپرسورها عرضه می شوند.

کمپرسور پیستونی اینورتردار

5- SEMI-HERMETIC WITH LIQUID RECEIVER: یونیتی کامپکت شامل کمپرسور کارامد ECOLINE و رسیور مایع. مناسب برای مبردهایی با GWP پایین که استفاده از آنها را در آینده تثبیت می کند.

کمپرسور پیستونی ECOLINE به همراه ریسیور مایع

6- SEMI-HERMETIC WITH 2-STAGE LIQUID RECEIVER: یونیتی کامپکت شامل کمپرسور پیستونی دو مرحله ای و رسیور مایع. مناسب برای مبردهایی با GWP پایین که استفاده از آنها را در آینده تثبیت می کند. طبیعتاً استفاده از این یونیت ها در مصارف زیر صفری کاربرد دارد.

کمپرسور پیستونی دو مرحله ای و رسیور مایع

7- OPEN: نوعی کمپرسور پیستونی درایو باز که در دو سری عرضه می شوند: برای کار با مبردهای HCFC/HFC و برای کار با آمونیاک. با توجه به نوع طراحی آنها، براحتی می توان موتورهای استاندارد را بکمک محفظۀ کوپلینگ یا از طریق پولی و تسمه به کمپرسور متصل کرد. قابلیت اطمینان بالا و نگهداری آسان، آنها را برای سال‌ها به گزینه‌ای محبوب تبدیل کرده است.

کمپرسور پیستونی open

8- OPEN 2-STAGE: نوعی کمپرسور پیستونی درایو باز که برای مصارف زیر صفری بهینه شده اند. وجود Sub cooler (بصورت Option) در این کمپرسورها کمک کرده است که ظرفیت سرمایشی و راندمان کلی سیستم به میزان قابل توجهی افزایش یابد. با توجه به نوع طراحی آنها، براحتی می توان موتورهای استاندارد را بکمک محفظۀ کوپلینگ یا از طریق پولی و تسمه به کمپرسور متصل کرد.

کمپرسور پیستونی درایو باز

کمپرسورهای اسکرال بیتزر

1- HERMETIC: کمپرسورهای اسکرال هرمتیک به ویژه در کاربردهای تهویه مطبوع و پمپ حرارتی (Heat pump) استفاده می شوند. این کمپرسورها قابلیت اطمینان بالا، راندمان انرژی استثنایی و صدای تولیدی پایینی دارند.

کمپرسور اسکرال هرمتیک

2- +ORBIT: این سری از کمپرسورهای اسکرال دارای موتور مگنتی بوده و مناسب برای دستیابی به بالاترین بازدهی انرژی برای کاربردهای تهویه مطبوع مانند چیلرها و پمپ های حرارتی می باشند.

کمپرسور اسکرال +ORBIT

3- ORBIT FIT: سری ORBIT FIT سری جدید کمپرسورهای اسکرالِ ORBIT است که مجهز به تکنولوژی تزریق انعطاف پذیر برای کارکرد اکونومایزر می باشند تا اینچنین دستیابی به ظرفیت های سرمایشی بالاتر ممکن گردد.

کمپرسور اسکرال ORBIT FIT

4- ORBIT TANDEM/TRIO: تمام سری های کمپرسورهای ORBIT را می توان بنحو انعطاف پذیری با کمکِ تکنولوژی پیشرفتۀ هِدِر Bitzer بصورت پشت سر هم (Tandem) در کنار یکدیگر ترکیب کرد. علاوه بر مدیریت قابل اعتماد روغن، این فناوری مدولاسیون ظرفیت سرمایشی را از طریق خاموش و روشن کردن چند کمپرسور امکان پذیر می سازد.

کمپرسور اسکرال Tandem

کندانسینگ یونیت

1- WITH SEMI-HERMETIC COMPRESSORS: شکل ساختاری کامپکت و مستحکم کندانسینگ یونیت های Bitzer در کنار استفاده از اجزای کارآمد، هماهنگ و بهینه شده، طیف وسیعی از کاربردها و ظرفیت های سرمایشی را امکان پذیر ساخته است. در این یونیت ها می توان از مبردهایی با GWP پایین نیز استفاده نمود. نوعِ آب خنکِ این کندانسینگ یونیت ها نیز (در دو سری متفاوت) عرضه می شوند.

کندانسینگ یونیت کامپکت

2- WITH 2-STAGE SEMI HERMETIC COMPRESSORS: کندانسینگ یونیت با کمپرسور 2 مرحله ایِ پیستونی که مخصوص کاربردهای دما پایین (زیر صفری) طراحی شده اند، طیف وسیعی از ظرفیت ها را پوشش می دهند. وجود کندانسور و فن های پر بازده که بخوبی با یکدیگر هماهنگ هستند، دستیابی به راندمان های بالا را ممکن ساخته است. این یونیت ها کامپکت، مستحکم و مناسب برای کار با مبردهای GWP  پایین می باشند.

کندانسینگ یونیت با کمپرسور 2 مرحله ایِ پیستونی

3- SEMI-HERMETIC FREQUENCY CONTROLLED: این سری از کندانسینگ یونیت های Bitzer حداکثر بازدهی انرژی در هر شرایط کاری (با بار کامل و بار جزئی) را محقق ساخته اند. وجود اجزای کارامد، عملکرد منحصر به فرد کنترلر، بهره برداری بسیار آسان، امکان اتصال به وب و نیز استفاده از مبردهایی با GWP پایین، دیگر جای حرف و حدیثی را باقی نگذاشته است.

کندانسینگ یونیت با کنترل فرکانس

4- SEMI-HERMETIC WITH VARISTEP: با این سری از کندانسینگ یونیت ها، می توان بر متنوع ترین کاربردها تسلط یافت. یونیت هایی همه کاره، با راه اندازی بسیار آسان و کارامد برای کاربردهای آینده

کندانسینگ یونیت VARISTEP

5- WITH OPEN COMPRESSORS: کندانسینگ یونیت هایی کامپکت و مستحکم با کمپرسور پیستونی درایو باز و کندانسور هوا خنک. رسیور مبرد و لوازم جانبی آپشنال خروجی این یونیت ها را تکمیل می کنند. یک موتور استاندارد، کمپرسور را از طریق مکانیزم پولی و تسمه یا کوپلینگ تغذیه می کند.

کندانسینگ یونیت کامپکت با کمپرسور پیستونی درایو باز

6- WITHOUT COMPRESSOR: این سری از کندانسینگ یونیت ها با سطح انتقال حرارت بزرگ، مجهز به فن EC و رسیور مبرد هستند. به لطف وجود گزینه های جداگانه برای ترکیب کمپرسور و کندانسور، این یونیت ها تمامی کاربردها را پوشش داده و می توانند برای هر نیازی سازگار شوند.

کندانسینگ یونیت بدون کمپرسور

مبدل های حرارتی و مخازن تحت فشار

1- WATER-COOLED CONDENSERS: پنج سری کندانسور آب خنک با ظرفیت های استاندارد تا 1680 کیلووات، تمام نیازهای کندانسینگ را با نسخه های آب معمولی و آب دریا برآورده می کنند. در این کندانسورها مخلوط های HFC، HFO، HFC/HFO، پروپان و آمونیاک را می توان به عنوان مبرد استفاده کرد. ضمن آنکه مجموعۀ کاملی از تأییدیه ها و گواهینامه های مخازن تحت فشار برای کاربردهای ثابت و دریایی در دسترس است.

کندانسور آب خنک

2- SHELL AND TUBE EVAPORATORS: اواپراتورهای انبساط خشک (DX) طراحی شده با لوله های U شکل و یا بصورت تک پاس، همراه با سیستم های توزیع مبردِ ثبتِ اختراع شده، بهترین عملکرد و کمترین Approach را بین دمای تبخیر و دمای خروج آب برای کاربردهای دما بالا، دما متوسط ​​و دما پایین (تا 40- درجۀ سانتیگراد) ارائه می دهند. اواپراتورهای مستغرق (Flooded) بالاترین راندمانِ موجود در صنعت را ارائه می دهند.

اواپراتور پوسته و لوله

3- LIQUID RECEIVERS: رسیورهای مایع افقی و عمودی برای مبردهایHFC/(H)CFC ، آمونیاک، هیدروکربن‌ها و دی‌اکسید کربن در دسترس هستند و نیازهای مختلف فناوری تبرید و تهویه مطبوع را برآورده می‌کنند. دمای کارکرد از 10- درجۀ سانتی گراد تا 120+ درجۀ سانتی گراد با حداکثر فشار مجاز 45 بار امکان پذیر است.

ریسیور مایع

4- OIL SEPARATORS: طیف کاملی از مدل های عمودی و افقی که جداسازی کامل روغن را در طول کارکرد دستگاه با بار کامل و یا بار جزئی برای مدارهای برودتیِ تک کمپرسوره و ترکیبی تضمین می کند. جداکننده های روغن برای ترکیبات HFC، HFO، HFC/HFO  یا برای آمونیاک، با یک، دو یا سه مرحله جداسازی و همچنین برای استفاده با سیستم های مستغرق موجود هستند.

جدا کننده روغن

5- OIL COOLERS: خنک کننده های روغن که عمدتاً برای سیستم های زیر صفری بکار می روند، در دو سری آب خنک و هوا خنک موجود بوده و سرمایشی اضافی را با مقادیر کم افت فشار و کاهش مصرف انرژی تضمین می کنند.

خنک کننده روغن

6- SOUND ABSORBERS: صدا خفه کن های پالسی، پالس های گاز دیسشارژ را در خطوط دیسشارژ کاهش داده و در شرایطی که سیستم به سطحی بحرانی برسد، ارتعاشِ بوجود آمده را به میزان قابل توجهی کمتر می کند که این به نوبۀ خود، خطر آسیب ناشی از نشت یا شکستگی لوله را به حداقل می رساند.

صدا خفه کن

اجزای برقی

1- IQ MODULE: ماژول های BITZER IQ محصول شرکت BITZER شما را به یک کمپرسور هوشمند تبدیل می کند. این ماژول ها برای ساده کردن کار شما و بهبود نتایج آن تولید شده اند و خود را با سه ویژگی اصلی متمایز می کنند: دسترسی، کارایی و ارتباط.، علاوه بر این، نصب کمپرسورها در سیستم ها را آسان کرده و خدمات سرویس را در محل و همچنین خارج از سایت بسیار تسهیل می کنند.

ماژول IQ

2- FREQUENCY INVERTERS: اینورترهایBITZER برای کنترل ایمن و آسان سرعت طراحی و به طور ویژه برای تبرید و کارکرد کمپرسورهای BITZER اصلاح شده اند. این اینورترها به طرز چشمگیری کاربر پسند، قابل اعتماد و بسیار کارآمد هستند. چنانکه بنحو ایده آلی با نیازهای سرمایشیِ موجود در سیستم سازگار می شوند و مصرف انرژی و هزینه های جاری را توأمان کاهش می دهند.

اینورتر

پَک های کمپرسور آمونیاکی شرکت بیتزر

BITZER  با معرفی سری های ACP.85 وACP.95 که مجموعه ای از پکیج های کمپرسور اسکرو هستند و به طور خاص برای کار با آمونیاک طراحی شده اند، پاسخگویی به تقاضاهای بازار صنعتی و تجاری را گسترش داده است. این پَک ها با طیف گسترده ای از آپشن ها و لوازم جانبی برای تأمین تقاضای روز افزونِ استفاده از مبردهای طبیعی و با راندمان بالا در دسترس هستند.