دانفوس

شرکت دانفوس (danfoss) یکی از کمپانی های بزرگ دنیا به شمار می رود که در زمینۀ تولید محصولات برودتی، انواع کمپرسورها، دستگاه‌های تهویه مطبوع، انواع یخچال‌های خنک کننده و سردخانه ها فعالیت دارد. دفتر مرکزی این شرکت در کشور دانمارک و شهر نوردبورگ قرار داشته و امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا صاحب نمایندگی معتبر است. کمپانی دانفوس امروزه نزدیک به بیست و هشت هزار نفر کارمند دارد و به عنوان یک شرکت جهانی در بورس ایالات متحدۀ امریکا به ثبت رسیده است.

آشنایی با تاریخچۀ تأسیس شرکت دانفوس

تاریخچۀ کمپانی Danfoss به خانواده کلوزن‌ها پیوند خورده است. بنیان گذار این شرکت، مادس کلوزن، دانش آموختۀ علم مکانیک است. کلوزن اهل یکی از روستاهای مرزی دانمارک بوده و روزهای زندگی خود را در مزرعه‌ای خانوادگی سپری می کرد. او پس از طی کردن دوران جوانی تصمیم گرفت به دانشگاه برود و در رشتۀ مهندسی مکانیک به تحصیلات خود ادامه دهد. مادس کلوزن پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه دوباره به مزرعۀ پدری‌اش بازگشت و این بار تصمیم گرفت برای خودش کسب و کاری راه بیاندازد. کسب و کاری که سال ها بعد تبدیل به یک کمپانی بزرگ در زمینۀ تولید کمپرسورها و دیگر دستگاه های تهویه مطبوع شد. او در سال 1905 نخستین ستون های شرکت دانفوس را در زیرزمین خانۀ پدری‌اش پایه گذاری کرد. شرکتی که در ابتدا فقط یک وارد کننده بود و به عنوان یک کسب و کار کوچک شناخته می شد. امّا مادس کلوزن ذهن خیال پردازی داشت و روز به روز به توسعۀ بیشتر این کمپانی فکر می کرد. خیال پردازی هایی که در سومین دهۀ قرن بیستم به نتیجه رسید.

توسعۀ کارخانۀ دانفوس در دهۀ سی

مادس کلوزن جوان رفته رفته کار تولید شیرهای اتوماتیک و نیمه اتوماتیک را آغاز کرد و در این میان جنگ جهانی دوم پیش آمد. جنگی که باعث شد تا ایالات متحدۀ امریکا تحریم هایی را علیه دولت دانمارک اعمال کند و ورود محصولات صنعتی را به کشورهای همسایۀ آلمان محدود سازد. همین عامل سبب شد تا کلوزن از این محدودیت های گمرکی و تحریم های اعمال شده نهایت استفاده را ببرد و بتواند محصولات تولید شده اش را به شرکت های صنعتی و کارخانه های تولید کنندۀ محصولات برودتی معرفی کند. موفقیت او در تولید شیرهای اتوماتیک در انواع متفاوت، سبب معروفیت شرکت دانفوس شد و خیلی زود این شرکت را به عنوان یک برند موفق به شرکت های تولید کننده معرفی نمود.

دانفوس در دهۀ چهل

دهۀ چهل را نیز باید یکی از مهم ترین دهه های کارخانۀ Danfoss به شمار آورد. پس از اینکه شرکت دانفوس به عنوان یک تولید کننده در بازار راه خودش را پیدا کرد، مادس کلوزن به فکر توسعۀ کارخانه افتاد. توسعه ای که در نهایت تا اواسط دهۀ چهل به طول انجامید و در این دهه به نتیجه رسید. او در این مدت توانست قدرت این کمپانی را تثبیت کند و نمایندگی های فروش خود را در کشورهایی مثل بلژیک، نروژ، فنلاند، اسپانیا، سوئد و هلند ایجاد نماید. همین عامل سبب شد تا کمپانی دانفوس که تا چند سال پیش یک شرکت خرده پا به حساب می آمد، حالا به یک کمپانی بزرگ در سرتاسر اروپا تبدیل شود؛ به شکلی که در دهۀ پنجاه میلادی این کمپانی نزدیک به دو هزار کارمند و کارگر داشت.

مادس کلوزن

شرکت دانفوس پس از مرگ مادس کلوزن

مادس کلوزن که شرکت دانفوس را در ایام جوانی و در یک زیرزمین راه انداخته بود، بعدها با بیتن ازدواج کرد. او در سال 1966 بر اثر سکتۀ قلبی درگذشت و کارخانۀ Danfoss را به همسرش بیتن کلوزن بخشید. بیتن کلوزن نزدیک به سی سال مدیریت شرکت را بر عهده داشت و در نهایت مدیریت کمپانی را به یورگن کلوزن، پسر بزرگتر مادس کلوزن واگذار کرد. سال های پایانی قرن بیستم با توسعۀ کمپانی دانفوس همراه بود. به طوری که در سال 1977، یک سال پس از مدیرعاملی یورگن کلوزن، فروش این کمپانی رکورد دو هزار و دویست میلیون یورویی را رد کرد. در این سال این شرکت نزدیک به هجده هزار کارمند و کارگر داشت.

کمپانی Danfoss در قرن بیست و یک

قرن بیست و یکم میلادی برای کمپانی Danfoss با یک تغییر گسترده همراه بود. در سال 2000 میلادی و در نخستین سال شروع قرن بیست و یکم، شرکت دانفوس با کمپانی آلمانی سوئر (Sauer) ادغام شد و دانفوس-سوئر شکل گرفت؛ که مدیرعامل این کمپانی نیز همچنان یورگن کلوزن است.

هم اکنون خانوادۀ کلوزن سهام‌دار 55 درصدی این کمپانی بزرگ هستند. این شرکت در حال حاضر یک شرکت سهامی عام بوده و به عنوان یک شرکت بین المللی، سهام آن در بورس امریکا خرید و فروش می شود.

تولیدات شرکت دانفوس

امروزه تولیدات کمپانی دانفوس در چند بخش صنعتی و نیمه صنعتی انجام می گیرد. آنچه شرکت دانفوس برپایۀ آن شکل گرفت اما تولیدات شیرهای اتوماتیک بود. تولیداتی که این شرکت را با تولیدکنندگان دستگاه های تهویۀ مطبوع، انواع کمپرسورها و مبدل های حرارتی مربوط می ساخت. امروزه نیز این کمپانی در زمینۀ تولید دستگاه های تهویۀ مطبوع فعالیت های بسیاری دارد. در سال 2010 میلادی یک شرکت آلمانی به نام آئوریلیوس، امتیاز تولید کمپرسور های یخچال و دستگاه های سرماساز را از شرکت دانفوس خریداری کرده و پس از آن محصولات این شرکت را با نام تجاری سکاپ (secop gmbh) به بازار عرضه کرد.

اواپراتور، کندانسور، کمپرسور دانفوس، شیرآلات و تجهیزات کنترلی از جمله تولیدات شرکت دانفوس است که امتیاز تولید و عرضۀ آن به شرکت آئوریلیوس واگذار شده است. هستۀ اصلی این شرکت در فرایبورگ آلمان قرار داشته و البته شرکت های زیرمجموعۀ این کمپانی در کشورهایی مثل چین، اسلونی و اسلواکی نیز حضور دارند. ضمن اینکه نمایندگی های فروش کمپرسور های سکاپ تقریباً در تمام دنیا حضور فعال داشته و محصولات این شرکت را به دست مشتریان می رسانند.

از پرفروش‌ترین محصولات آن می توان به کمپرسور اسکرال دانفوس و و پیستونی آن اشاره کرد. البته کمپرسور پیستونی این شرکت را با نام کمپرسور منیروپ دانفوس نیز می شناسند.

از کمپرسورها و دیگر محصولات تولید شدۀ کمپانی دانفوس امروزه در بسیاری از تولیدات صنعتی و نیمه صنعتی استفاده می شود. در تولید انواع یخچال های خانگی، یخچال‌های صنعتی، سردخانه‌ها و … از محصولات کمپانی دانفوس و سکاپ بهره برده می شود. دلیل ارجحیت این کمپرسورها نسبت به دیگر کمپرسورهای موجود، مصرف پایین انرژی و کارایی بالاست. البته عمده فعالیت این شرکت در تولید محصولات تبریدی و برودتی با ظرفیت پایین است.