ساندویچ پانل سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه ای چیست؟

ساندویچ پانل سردخانه ای (Cold storage sandwich panels) یکی از انواع ساندویچ پانل است که بیشتر در مواردی که مسئله دما و برودت اهمیت داشته باشد از آنها استفاده می‌شود. برای مثال از ساندویچ پانل سردخانه‌ ای در ساخت دیوار و سقف اتاقک‌های سردخانه‌‌ها  و یخچال‌های نگهدارنده مواد غذایی استفاده زیادی می‌شود. علاوه بر این، پنل‌ های سردخانه‌ای برای انبارهای کالاهای خشک و سایر سازه‌هایی که در آن کنترل درجه حرارت و عایق کاری بسیار مهم است ، ایده آل است.

مشخصات فنی ساندویچ پانل سردخانه‌ای

این ساندویچ پانل مانند انواع دیگر آن از سه لایه اصلی تشکیل شده است، دو لایه فلزی در اطراف و یک لایه از جنس فوم عایق در وسط.  ساندویچ پانل‌ سردخانه‌ ای معمولا دارای ضخامت بیشتری نسبت به ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری است. زیرا ضخامت بیشتر سبب میشود هدایت حرارتی صفحات کاهش یابد. این امر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پانل‌های سردخانه‌ای است.

لایه‌ی مرکزی

پلی یورتان ماده‌ای است که در ساخت ساندویچ پانل سردخانه‌ ای به عنوان لایه مرکزی استفاده می‌شود. هدف از ساخت انواع سردخانه ایجاد محیطی است که برودت را در خود حفظ کند، از این رو پلی یورتان بهترین گزینه برای ساخت ساندویچ پانل سردخانه ای است. زیرا این ماده پایین ترین ضریب هدایت حرارتی را نسبت به مواد مشابه دارد.

پلی یورتان چیست؟

پلی اورتان (Polyurethane) یا پلی یورتان یک ماده شیمیایی است که از واکنش پلی ال‌ها و ایزوسیانات‌ها به وجود می‌آید. فارغ از بحث فورمالیسیون آن، این ماده ویژگی‌هایی دارد که باعث شده است کاربرد زیادی در صنعت داشته باشد. یکی از آنها ضریب هدایت گرمایی پایین آن است. به جدول زیر توجه کنید.

همان طور که مشاهده می‌کنید ضریب هدایت گرمایی پلی یورتان اختلاف بسیار زیادی با متریال سنتی دارد. ضریب هدایت حرارتی آجر 28 برابر ضریب هدایت حرارتی پلی یورتان، 24 برابر ضریب هدایت حرارتی پلی استایرن و 18 برابر ضریب هدایت حرارتی پشم سنگ است. پلی یورتان همچنین نسبت به پلی استایرن و پشم سنگ نیز دارای ضریب انتقال گرمایی پایین تری است.  از این مقایسه نتیجه می گیریم پلی یورتان نسبت به تمامی متریالهای سنتی و جدید، گزینه مناسب تری برای ساخت ساندویچ پانل  سردخانه ای است.

این ویژگی باعث شده است که ضخامت مورد نیاز برای ساخت دیواره های عایق استاندارد برای انواع سردخانه و یخچال کاهش یابد. ضخامت استاندارد برای فوم عایق حرارتی سردخانه‌هایی که با ساندویچ پانل پلی یورتان ساخته می‌شود چیزی حدود 3.5 سانتی متر است. این ویژگی باعث خواهد شد که این یخچال‌ها فضای کمتری را اشغال کنند. البته تعیین ضخامت لایه عایق برای ساندویچ پانل‌ سردخانه‌ ای یکی از امور تخصصی است که تنها به جنس فوم عایق بستگی ندارد. برای مثال یکی از عوامل مهم در تعیین ضخامت مورد نیاز برای یک پروژه، شرایط دمایی است. هر چقدر که دمای مورد نیاز کمتر باشد، ضخامت فوم عایق باید بیشتر باشد. ساندویچ پانل‌ های سردخانه‌ ای میتوانند برای دمای بسیار پایین نیز ساخته شوند.

صفحات فلزی

در ساندویچ پانل سردخانه ای معمولا از ورق های گالوانیزه و آلوزینک استفاده می‌شود. استفاده از ورق آلوزینک و گالوانیزه باعث میشود ساندویچ پانل سردخانه ای در برابر شرایط محیطی مانند رطوبت، خوردگی، سرما و گرما مقاومت بالایی از خود نشان دهد. اما نکته مهم در شکل ظاهری آنها است. در پانل‌های سردخانه‌ای، معمولا ورق های فلزی به شکل نر و مادگی ساخته می‌شوند. این صفحات به علت ویژگی های ظاهری، در هنگام نصب، لبه های آن به خوبی در کنار هم قرار گرفته و چفت میشوند. همچنین میتوان به کمک چسب عایق (ماستیک) آن را درز بندی کرد و به وسیله آنها محیط ایزوله‌ای را به وجود آورد. چسب عایق ساندویچ پانل با چسب های معمولی تفاوت دارد.

مزایا و کاربردهای ساندویچ پانل سردخانه‌ ای

امروزه استفاده از ساندویچ پانل‌ها در ساخت سردخانه‌ها رواج بسیار یافته است. ساندویچ پانل سردخانه‌ ای برای ساخت انواع سردخانه‌ی بالای صفر درجه، زیر صفر درجه، و یخچال‌های مراکز صنعتی مثل کارخانه های محصولات پروتئینی و سوپرمارکتهای بزرگ کاربرد زیادی دارند. البته کاربرد این صفحات محدود به این موارد نیست. اصولا در هر کجا که نیاز به سردسازی وجود داشته باشد، میتوان از این پانل‌ها استفاده کرد. انبارها، صنایع کشاورزی، فروشگاههای وابسته به صنعت سردسازی، هتلها، صنایع مواد غذایی، بستنی سازی‌ها، صنایع پزشکی و آزمایشگاهی، بیمارستانها و صنعت داروسازی، نمونه‌های دیگری از موارد کاربرد ساندویچ پانل سردخانه‌ ای است.

در برخی از این موارد (مثلا صنایع پزشکی، داروسازی و بیمارستان‌ها) علاوه بر مسئله برودت، مسائلی مثل بهداشت و تمیزکاری نیز دارای اهمیت است. اینجاست که باز هم یکی دیگر از مزایای استفاده از ساندویچ پانل‌های سردخانه ای خود را نشان می‌دهد. این پانل‌ها به راحتی شست و شو داده می‌شوند و همچنین در برابر رشد قارچ و حشرات موذی بسیار مقاوم هستند. یکی دیگر از کاربردهای ساندویچ پانل سردخانه ای، ساخت اتاق بار یخچالی است. از این اتاق بارها (سوار بر وانت یا تریلی) برای حمل مواد غذایی مثل گوشت و مرغ و محصولات لبنی استفاده می‌شود.