ساندویچ پانل

ساندویچ پانل سردخانه ای Sandwich Panel به عنوان یکی از مهم ترین ابزار های بهینه سازی مصرف برق و کاهش اتلاف انرژی در محیط هایی مانند سردخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساندویچ پنل نوعی از مصالح ساختمانی است که به‌عنوان عایق حرارتی تولید و استفاده می‌شود. ساندویچ پنل با حفظ دمای داخل سردخانه و جلوگیری از تبادل حرارت، نقش بسیار مهمی را در سلامت محصولات سردخانه ای ایفا می‌کند.

ساندویچ‌ پانل (پنل) از سه لایه تشکیل شده است. یک لایه سبک در وسط (پلی یورتان) و دو لایه محکم (ورق گالوانیزه) در دو طرف این لایه. مزیت ساندویچ پنل نسبت به مصالح دیگر علاوه بر سبک بودن، امکان نصب در موقعیت های مختلف جغرافیایی و عایق حرارت بودن، این است که صلبیت بالایی دارد و امکان خم شدن در آن بسیار پایین است. این عایق معمولا از ۳ تا ۱۵ سانتی متر ضخامت دارد.

کاربرد ساندویچ پانل

دیواره های ساندویچ پنل به دلیل مقاومت بالا و وزن کم در موقعیت های مختلفی کاربرد دارند؛ از جمله آن ها به موارد زیر می‌تووان اشاره کرد:

  • ساخت انواع کانکس و خانه‌های پیش ساخته
  • ساخت اتاق‌های سردخانه‌ای ثابت و متحرک
  • ساخت سالن‌های ورزشی و سازه‌‌های صنعتی
  • ساخت دیواره و سقف سوله و انبار‌ها
  • ساخت اتاق‌های ایزوله و بیمارستان‌های سیار و اتاق تمیز

انواع ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای

ساندویچ پنل به طور کلی به سه دسته دیواری، سقفی و سردخانه‌ای تقسیم می‌شود؛ انواع ساندویچ‌ پانل و کاربرد هر کدام از آنها به شرح زیر است.

ساندویچ پانل دیواری

این نوع از ساندویچ پانل‌ها  برای نصب در دیواره سوله، کارگاه و منازل مسکونی و همچنین سردخانه ‌ها کاربرد دارند. معمولا در سردخانه های بالای صفر از ساندویچ پانل ۱۰ سانتی متری، در سردخانه های زیر صفری ساندویچ پانل ۱۵ سانتی متری یا ۱۰ سانتی متری و برای کاربردهای غیر سردخانه ای، ساخت پارتیشن و دیواره کارگاه ‌ها ساندویچ پانل‌‌های ۲ سانتی متری و ۴ سانتی متری کاربرد دارند.

ساندویچ پنل کم لاکی

این نوع ساندویچ پنل دارای اتصالاتی است که ورق های ساندویچ پنل را بصورت نر و مادگی به یکدیگر اتصال می دهد. این قابلیت امکان مونتاژ و دمونتاژ ساده تر پنل ها را فراهم می سازد.

ساندویچ پانل سقفی

این نوع از ساندویچ پانل‌ها برای نصب در سقف‌های سوله کاربرد دارند و با ضخامت ۴ تا ۱۰ سانتیمتر تولید می‌شوند. تفاوت عمده این نوع با انواع دیگر در نوع طراحی آن هاست. این ساندویچ پنل ها به گونه ای طراحی شده اند که با داشتن همپوشانی جلوی ورود آب از سقف را به داخل ساختمان می‌گیرند.

ساندویچ پانل کلین روم

این نوع از ساندویچ پنل برای محیط‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حساسیت بسیار بالایی نسبت به آلودگی دارند؛ مانند سردخانه های نگهداری دارو و سردخانه های واکسن را در خود نگهداری می‌کنند. این ساندویچ پنل شکل متفاوتی دارد تا از تجمع میکروب‌‌ها جلوگیری شود.

ساندویچ پانل نوع سردخانه ای

در ساندویچ پانل سردخانه ای از سه نوع روکش استفاده می‌شود. ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم و ورق آلوزینک به دلخواه مشتری انتخاب و تولید می‌شود. در ساندویچ پانل های غیر سردخانه‌ای، انواع ورق فولادی رنگ شده یا نایلون نیز کاربرد دارد. معمولا از ورق‌هایی که برجستگی و فرو رفتگی ندارند در اتاق‌های تمیز و استفاده می‌شود. عمدتا” رنگ ورق گالوانیزه ساندویچ پنل بصورت سفید رنگ انتخاب می شود.

هسته یا عایق به کار رفته در ساندویچ ‌پانل نیز در نوع سردخانه ای معمولا از پلی اورتان بوده و در موارد دیگر از پلی اورتان، پلی استایرن، پشم شیشه، پشم سنگ و یا چوب استفاده می‌شود.

انواع ساندویچ پانل بر اساس جنس لایه بیرونی

ساندویچ پانل ها از نظر جنس لایه رویی (بیرونی) به پنج نوع  دو رو ورق، یک رو ورق یک رو فویل، دو رو فویل، دو رو نایلون و یک رو ورق یک رو کاغذ تقسیم می‌شود.

لایه ساخته شده از آلوزینک شامل ترکیب ۵۵% آلومینیوم، ۴۳% روی و ۱۶% سیلیکون می‌باشد. در این ترکیب، آلومینیوم برای مقاومت برابر خوردگی و در ورق استفاده قرار می‌گیرد.

ورق‌های بیرونی مذکور، با پوشش دهی کویل کوتینگ رنگ شده و بنابراین دارای پیش‌رنگ می‌باشند. این ورق‌ها با تنوع رنگ‌های مختلف عرضه می‌گردند. پوشش رنگ استفاده شده از جنس پلی استر کوره‌ای با ضخامت ۲۵ میکرون در قسمت بیرونی و ۷ میکرون رنگ پرایمر کوره‌ای داخلی با هدف اتصال بهتر ورق به لایه میانی (فوم) می‌باشد.

انواع ساندویچ پانل بر اساس جنس لایه درونی

ساندویچ پانل ها از نظر جنس لایه میانی به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

  1. فوم پلی اورتان (PUR: Polyurethane rigid foam)
  2. پلی ایزوسیونات (PIR: Polyisocyanurate rigid foam)
  3. پلی استایرن سخت
  4. الیاف معدنی – پشم شیشه و پشم سنگ

فوم پلی اورتان که از مواد پلی یول و ایزوسیانات و همچنین کاتالیزور تشکیل شده است عایق بسیار قدرتمندی بوده و وجود خلل و فرج در آن باعث ایجاد ویژگی عایق بودن حرارتی و صوتی شده است. چگالی (دانسیته) ساندویچ پانل های ایده‌آل، ۴۰ کیلوگرم بر متر مربع است. همچنین ساندویچ پنل‌های با کیفیت بالا دارای خصوصیت جذب رطوبت کمتر از یک درصد حجمی می‌باشند. در کنار این خصوصیت، ویژگی مقاومت فشاری بالا، این ساندویچ پانل ها را به یکی از بهترین مواد پیش ساخته تبدیل می‌کند.

نوع بهبود یافته فوم پلی اورتان که در مقابل اشعه و حرارت دارای عملکرد بهتر می‌باشد، پلی ایزوسیونات است. از دیگر خصوصیات این نوع فوم، مقاوم در برابر شکست و آتش سوزی می‌باشد که ناشی از ساختار مولکولی مستحکم تر ایزوسیونات می‌باشد. این نوع از ماده، نسبت به عایق‌های معدنی دارای مزایایی از قبیل سهولت تولید، مصرف انرژی در فرآیند تولید، قیمت ارزان، عملکرد بهتر مکانیکی، عدم جذب آب و عمر بالا می‌باشد.