لرزه گیر

لرزه گیر سردخانه (Vibration Absorber) چیست؟

در سیستم تبرید تراکمی به دلیلی وجود کمپرسور و همچنین عدم یکنواختی در سیکل کاری آن ، همیشه ارتعاش و لرزش موجود است. این ارتعاش در صورت انتقال به قطعات دیگر موجب کاهش کارایی و همچنین کاهش عمر مفید قطعات می گردد از این رو برای حذف این ارتعاشات و ممانعت از انتقال آن به دیگر قسمت ها از وسیله ای به اسم لرزه گیر استفاده می گردد.

مشخصات فنی لرزه گیر سردخانه

استفاده از لرزه گیر بیشتر در کمپرسور های پیستونی متداول است و دلیل آن هم این است که در کمپرسور اسکرو و کمپرسور اسکرال به دلیل یکنواختی و دائمی بودن سیکل کاری، نواسانات و ارتعاش کم تری دارد.

لرزه گیر کول میت
لرزه گیر کلد فلکس
لرزه گیر استفاده شده در سیستم تبرید تشکیل شده از دو تکه لوله ثابت که به وسیله یک لوله فنری بهم اتصال داده شده اند. قابل توجه است که لرزه گیر یکی از موثر ترین روش ها در سیکل تبرید برای حذف ارتعاش می باشد. لرزه گیر به شکلی روی سیستم نصب می گردد که عدم بالانس دستگاه های دوار مانند پمپ، کمپرسور و موتور ها را خنثی کند .
لرزه گیر باید از مواد دارای الاستیسیته بالا و خاصیت جذب کنندگی ساخته شود و تا حد امکان توانایی تحمل ضربه و ارتعاش بالایی داشته باشد.
جنس لرزه گیر عموما از استنلس استیل، برنج و یا مسی ساخته می شود.
نکات مهم در هنگام نصب لرزه گیر
  • محل نصب لرزه گیر باید در خط دهش و مکش و ورودی و خروجی کمپرسور باشد تا بتواند ارتعاش ایجاد شده در کمپسرو را به خوبی دمپ کند.
  • نصب لرزه گیر عموما به صورت مستقیم و بدون خمیدگی می باشد.
  • برای نگهداری هرچه بیشتر لرزه گیر لازم است، به صورت مرتب آن را تمیز کرد و دقت شود در لرزه گیر استنلس استیل از محلول کلراید استفاده نگردد در غیر این صورت موجب خورده شدن و کاهش عمر لرزه گیر شود.