پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ چیست؟

پرشر سوئیچ یا سوئیچ فشار (Pressure Switch) ابزاری برای کنترل وضعیت فشار در یک محیط فرآیندی است که می‌تواند وضعیت فشار یک فرایند تولیدی را تحت کنترل داشته باشد. اگر به بخش دوم نام این ابزار توجه کنید، کلمه سوئیچ به معنی تغییر وضعیت است و این می‌تواند دیدگاه خوبی به شما بدهد. در واقع ابزار سوئیچ فشار به این دلیل استفاده می‌شود که به هنگام تغییر فشار به شکل نامناسب و غیر استاندارد، می‌تواند باعث ایجاد یک تغییر کلی در وضعیت سیستم شده و آن را تا زمان کنترل کامل ادامه دهد. اجازه دهید که این موضوع را با ذکر یک مثال روشن‌تر کنم. وقتی که در یک پالایشگاه فشار یک یا چند مخزن به شکل ناگهانی افزایش می‌یابد این ابزار پرشر سوئیچ است که بلافاصله این موضوع را تشخیص داده و منجر به بسته شدن سیستم می‌شود. البته این یک توضیح کلی است و انواع مختلفی از این ابزارها وجود دارد که در ادامه بیشتر آنها را توضیح خواهیم داد. عملکرد پرشر سوئیچ با پرشر گیج متفاوت است. پرکاربردترین انواع پرشر سوئیج، پرشر سوئیچ های پیستونی، پنوماتیک، هیدرولیک، الکترونیکی، پمپ آب و هوا است.

سوئیچ فشار چگونه عمل می‌کند؟

مثالی که در بند قبل زدیم، اگرچه کوتاه بود اما می‌تواند به درک نحوه عملکرد سوئیچ فشار کمک کند. تغییر فشار و به طور کلی تغییر شرایط محیطی در فرآیندهای صنعتی و پالایشگاهی طبیعی است. توانایی انسان در تشخیص این تغییرات بسیار محدود است و باید از تجهیزات ابزار دقیق کمک بگیرد. در مورد تغییر دما از ترمومتر و در مورد تغییر فشار از گیج فشار و پرشر سوئیچ استفاده می‌شود. پرشر سوئیچ ابزاری است که می‌تواند جریان حرکتی و مکانیکی را به یک کنتاکتور وصل کند که آن هم به طور مستقیم به سیستم وصل است. این سیستم به صورت خودکار می‌تواند تغییرات فشار را تشخیص داده و در شرایط بحرانی بلافاصله سیستم را ببندد. بنابراین زمانی که فشار محیط از یک مقدار حداقل کمتر می‌شود یا از یک بالاتر می‌رود، دستگاه سوئیچ فشار فعال شده و در نتیجه سیستم را می‌بندد. یکی از کاربردهای پرشر سوئیچ نصب آن در بوستر پمپ است.

انواع پرشر سوئیچ با توجه به مکانیسم عملکرد

برای دسته بندی انواع پرشر سوئیچ معیارهای مختلفی وجود دارد و به همین دلیل می‌بینیم که در بازار تنوع آنها بسیار بالاست. یکی از معیارهای معروف این دستگاه‌ها، نحوه تشخیص فشار و تبدیل آن برای تشخیص تغییرات فشار است. با توجه به این توضیحات ۵ مدل از این تجهیزات وجود دارد:

  • پرشر سوئیچ کپسولی
  • پرشر سوئیچ دیافراگمی
  • پرشر سوئیچ بیلوز دار
  • پرشر سوئیچ بردونی
  • پرشر سوئیچ پیستونی