پوسته کردرایر

پوسته کر درایر چیست؟


 

پوسته کر درایر که به پوسته کر معروف است، محفظه ای است در سیستم برودتی که کر درایر در آن قرار می گیرد و با هم تشکیل فیلتر درایر را می دهند. پوسته کر از نظر انواع به تک کر، دو کر، سه کر و چهار کر تقسیم بندی می شود که با توجه به ابعاد و اندازه سیستم، نوع آن را مشخص می نمایند. ظرفیت و ابعاد و اندازه سیستم برودتی هر چه بزرگ تر می شود، به تعداد کر ها هم اضافه می شود، یعنی سیستم برودتی که پوسته چهار کر را بر آن می بندند، از نظر ظرفیت، بزرگ تر از سیستم برودتی ست که پوسته سه کر را بر آن می بندند.

 

عملکرد پوسته کر به این گونه است که وقتی مایع مبرد وارد آن می شود، کر داخل پوسته مواد ناخالصی و رطوبت را به خود جذب می کند. پوسته کر را در سیستم برودتی به صورت افقی نصب می کنند زیرا مبرد در مسیر برگشت سرعت و فشار پایینی دارد و برای اینکه مایع دارای جریان باشد، نیاز است پوسته کر و یا فیلتر درایر را به صورت عمودی نصب کنند.

 

پوسته کر یا همان بدنه فیلتر درایر جنس فولادی دارد و اتصالات جوشی آن از جنس فولاد و مس است. همچنین پوسته کر در مقابل ضربات و لرزش ها، مقاومت بالایی دارد. در بسیاری از سیستم های برودتی بزرگ صنعتی از پوسته کر استفاده می شود. جایگاه پوسته کر در سیستم برودتی، در خط مایع و قبل از شیر انبساط قرار دارد.

 

وظایف پوسته کر داریر

وجود رطوبت در سیستم های رطوبتی ممکن است باعث ایجاد آسیب هایی به تجهیزاتی مانند کمپرسور شود. همچنین در یک سیستم برودتی، سیال های سرد برای ایجاد سرما دارای رطوبت بالایی هستند و برای آنکه از رطوبت از آن ها گرفته و جذب شود نیاز به پوسته کر درایر احساس می شود . این پوسته علاوه بر وظیفه جذب رطوبت از سیال، وظیفه جذب گرد و غبارها را نیز بر عهده دارد.

فیلتر درایر از یک صفحه داخلی و یک بلوک تشکیل شده که در بین آن یک رینگ بزرگ قرار گرفته شده است که وظیفه گرفتن مواد جامد را بر عهده دارد. عملکرد پوسته کر درایر اینگونه است که مایع وارد رینگ شده و از آن عبور می کند. در حین عبور مایع سردکننده، رینگ تمامی مواد خارجی جامد را جذب می کند. حال نوبت عبور سیال از تورهای شبکه ای بلوک است. پس از این مرحله کلاهک پلاستیکی اجازه وارد شدن ذرات و ناخالصی ها به لوله خروجی را نمی دهد. این کلاهک در قسمت خروجی فیلتر قرار گرفته است.

ساختار  و پوسته کر درایر

این پوسته در مسیر بازگشت سیال و نصب می شود و نصب آن نیز به صورت عمودی می باشد. اما سوال اینجاست که چرا پوسته به صورت عمودی نصب می شود؟ دلیل آن این است که مایع سردکننده در مسیر برگشت دارای فشار و سرعت پایینی است و برای آنکه مایع دارای جریان باشد، نیاز به نصب عمودی فیلتر درایر وجود دارد.

این فیلتر وظیفه دارد تا قبل از بازگشت مایع سیال به کمپرسور، رطوبت اضافی آن را جذب کند و علاوه بر آن تمامی ذرات جامد و ناخالصی ها را از بین ببرد.

از بین بردن اسید چگونه توسط فیلتر کر داریر انجام می شود؟

کر درایر برای جذب رطوبت و از بین بردن اسید، از سه طریق این کار را انجام می دهد:

جذب فیزیکی

یکی از ساده ترین راه های جذب، جذب فیزیکی است که در آن با یک نیروی چسبندگی، باعث چسبیدن رطوبت به سطح آن چسبیده و اجازه ورود به کمپرسور را نخواهد داشت.

جذب شیمیایی

جذب رطوبت در این روش از طریق واکنش های شیمیایی اتفاق می افتد. کر درایر اسید سیال را گرفته و با انجام واکنش های مختلف شیمیایی، اسید سیال را می گیرد. سیلیکا ژل یکی از گزینه های مناسب برای انجام این کار است که به عنوان یک جاذب شیمیایی این وظیفه را انجام می دهد.

جذب ترکیب

زمانی که هم از جذب فیزیکی و هم از جذب شیمیایی برای گرفتن و حذف ناخالصی های سیالات استفاده شود، جذب ترکیبی اتفاق می افتد.

خصوصیات پوسته کر درایر

پوسته کر درایر دارای بدنه ای از جنس فولاد بوده و اتصالات جوشی آن از نوع فولاد و مس است.

این پوسته در برابر ضربات و لرزش ها دارای مقاومت بالایی می باشد.

در جذب ناخالصی ها و ذرات اسیدی و رطوبت قابلیت های مناسبی دارد.