کمپرسور کوپلند

عمده محصولات شرکت کوپلند، کمپرسورهای سیلندر پیستونی نیمه بسته (سمی هرمتیک – Semi hermetic) در سه نوع استاندارد، دیسکاس و دو مرحله‌ای و همچنین کمپرسورهای اسکرال بسته (هرمتیک – Hermetic) می‌باشد.
کمپرسور کوپلند، کاملاً سازگار با محیط زیست می‌باشد. از این رو در ساخت آن از تکنولوژی‌‌های جدید 7AC که یک رویکرد تازه در صنعت تهویه مطبوع جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی و توانایی به حداکثر رساندن مبردهای سازگار با زیست محیطی می‌باشد، استفاده می‌کند.

کمپرسورهای سیلندر پیستونی ساخت شرکت کوپلند از پرمصرف‌ترین و خوش‌نام‌ترین کمپرسورهای برودتی موجود در بازار تهویه و تبرید ایران هستند. از این کمپرسورها در ساخت انواع چیلر و سردخانه استفاده می‌شود.

کمپرسور کوپلند نوع سیلندر پیستونی موجود در بازار ایران، عمدتاً ساخت آلمان شرقی، چک اسلواکی، بلژیک و آمریکا می‌باشند که البته با توجه به فروپاشی کشور آلمان شرقی، عمدتاً مدل‌های ساخت کشور چک امروزه وارد ایران می‌شوند.

استهلاک کم و طول عمر بالا و هزینه نگهداری و تعمیرات بسیار پایین، از ویژگی‌های این نوع کمپرسور می‌باشد بطوری که همان‌طور که گفته شد، همچنان مدل‌هایی از دوران جنگ سرد (حدود 30 سال) در کشور در حال کار هستند.

کمپرسورهای سیلندر پیستونی کوپلند در دو نوع استاندارد (Standard) به رنگ طوسی و دیسکاس (Discuss) به رنگ مشکی تولید می‌شوند.

کمپرسورهای دو مرحله‌ای کوپلند

از کمپرسور کوپلند نوع سیلندر پیستونی دو مرحله‌ای، جهت رسیدن به دماهای خیلی پایین (تا حدود منفی 40 درجه سانتی‌گراد) استفاده می‌شود. عملکرد کمپرسور سیلندر پیستونی دو مرحله‌ای بدین گونه است که مبرد را در دو مرحله متراکم می‌کند و شرایط رسیدن به دمای پایین را میسر می‌سازد. از این نوع کمپرسور در ساخت سردخانه‌ با دمای بسیار پایین و همچنین تونل‌های انجماد استفاده می‌شود.

کمپرسور اسکرال

شرکت کوپلند بزرگترین تولید کننده کمپرسورهای اسکرال در دنیا می‌باشد. پوسته کمپرسورهای اسکرال از نوع هرمتیک (بسته) می‌باشد و قابل تعمیر نیست. تکنولوژی تراکم در این نوع کمپرسور از نوع اسکرال است و عملکرد آن در فرآیند تراکم بدین صورت می‌باشد که مبرد ورودی از طریق مکش کمپرسور وارد مجرای حلزونی شده و در نتیجه چرخش دو صفحه بر روی هم، مبرد در مرکز مجرای حلزونی متراکم شده و با فشار بالاتر از فشار اولیه از لوله دهش یا دیس‌شارژ خارج می‌شود.