کمپرسور

کمپرسور سردخانه چیست ؟

کمپرسور سردخانه و یا به طور کلی کمپرسور تبرید سیستم تراکمی به عنوان قلب سیستم سرمایش می باشد .

وظیفه کمپرسور در سیستم سردخانه در وحله اول چرخاندن مبرد در سیکل تبرید می باشد . در واقع همان نقشی که پمپ در سیستم هیدرولیک دارد ، کمپرسور سردخانه در سیستم تبرید همان نقش را ایفا می کند . از سوی دیگر نقش کمپرسور سیکل تبریدی افزایش فشار گازی است که از سمت اواپراتور می آید تا بتوان این گاز فشرده را در کندانسور تقطیر کرد و گرمایی که در قسمت اواپراتور وارد سیستم می شود را در قسمت کندانسور به محیط برگرداند .

در یک سیستم برودتی و سردخانه اغلب از کمپرسور پیستونی ، کمپرسور اسکرو یا پیچی ( حلزونی ) و کمپرسور اسکرال استفاده می شود .

کمپرسور سردخانه صنعتی چیست

کمپرسور سردخانه صنعتی انواع متفاوتی با مشخصات مخصوص به خود را می تواند داشته باشد . همان طور که می دانید سردخانه صنعتی در دو حالت بالای صفر و زیر صفر قرار می گیرد که با سالن های متفاوت قابل طراحی و بهره برداری می باشند . در این سردخانه ها متناسب با شرایط کاری که همان دمای اواپراتور و کندانسور می باشد و نوع مبرد و بار برودتی مورد نیاز این سردخانه ها ، کمپرسور صنعتی مناسب انتخاب می شود و در یونیت کندانس نصب می شود .
کمپرسور سردخانه صنعتی می تواند مورد استفاده در سردخانه های آمونیاکی ، سردخانه بالاصفر و یا زیر صفر استفاده شود . تفاوت اصلی کمپرسور زیر صفری و کمپرسور بالای صفر رنج دمایی طراحی می باشد . در کمپرسور زیر صفر معمولا رنج دمایی از 5- تا 45- می باشد و کمپرسور بالای صفر مناسب رنج دمایی 30- تا 15+ می باشد .

کمپرسور سردخانه زیر صفر refrigration compressor

کمپرسور سردخانه زیر صفر به منظور نگهداری محصولاتی که نیازمند نگهداری زیر صفر و شرایط انجماد دارند مورد استفاده قرار می گیرد . از جمله محصولات پروتئینی ، محصولات فاسد شدنی ، برخی از میوه ها و ….
به طور کلی در کمپرسور سردخانه زیر صفر به دلیل بارگیری کمتر سیلندر در هنگام مکش ، هنگام تراکم فشار کمتری بر کمپرسور اعمال می شود بنابراین کمپرسور زیرصفری در مقایسه با معادل آن معمولا ضعیف تر می باشد . در مورد قطر سوپاپ نیز تفاوتی وجود دارد به این صورت که کمپرسور زیر صفری سوپاپ مکش گشادتری دارد و سوپاپ دهش تنگ تر می باشد .

کمپرسور سردخانه آمونیاکی چیست ؟ Ammonia compressor

نحوه عملکرد و طرز کار کمپرسور سردخانه های آمونیاکی همانطور که گفته شد بسیار شبیه به سردخانه های فریونی می باشد بدین صورت که آمونیاک در کمپرسور به صورت بخار تحت تراکم قرار گرفته و با فشار بالا و دمای بالا وارد کندانسور می شود درکندانسور عمل تقطیر صورت گرفته و آمونیاک از حالت گاز به حالت مایع خالص در می‌آید .

خروجی از کندانسور آمونیاک به ریسیور تانک و مخزن آمونیاک می‌رسد در این قسمت فشار آمونیاک ۱۲ بار می باشد و دمای آن ۳۵ درجه سانتیگراد.

انواع کمپرسور سردخانه تبریدی و سیستم برودت

کمپرسور سردخانه مانند سایر کمپرسور ها به دو نوع کمپرسور جابجایی مثبت و دینامیک تقسیم بندی می شوند . در مدل جابجایی مثبت ، حجم مشخصی از گاز در فضایی محبوس می شود که این فضا در کمپرسور تبریدی پیستونی در سیلندر و در کمپرسور سیستم تبرید مدل دورانی بین دو روتور می باشد و سپس با انجام فرایند تراکم و کاهش حجم ، فشار آن افزایش می یابد .

در کمپرسور های دینامیکی هم در ابتدا سرعت گاز را افزایش می دهند و در ادامه با روشی این سرعات را کاهش می دهند تا منجر به افزایش فشار گاز بشود در مدل های دینامیکی بیشترین کاربرد را کمپرسور سانتریفیوژ دارد .

در تقسیم بندی کمپرسور برودتی صنعتی می توان از این دید نحوه اتصال موتور یا محرک به کمپرسور این موضوع را بررسی کرد . در نوع کمپرسور باز یا  Open Type پوسته موتور و کمپرسور از هم جدا می باشد و به وسیله تسمه و یا کوپلینگ بهم متصل می شوند که در سیستم های برودتی با ظرفیت بالا و سیستم با مبرد آمونیاک بسیار گسترده مورد استفاده قرار می گیرند .

در کمپرسور برودتی هرمتیک یا بسته ، پوسته موتور و کمپرسور یکی می باشد و شرایط طوری است که امکان دسترسی به قطعات داخلی کمپرسور وجود ندارد و فقط در صورت برش پوسته کمپرسور می توان به داخل کمپرسور دسترسی پیدا کرد . کاربرد کمپرسور هرمتیک تبرید در سیستم های تبریدی کوچک و باظرفیت کم می باشد .

کمپرسور برودتی سمی هرمتیک این گونه اسن که پوسته موتور و کمپرسور یکی می باشد ولی امکان دسترسی به اجزای داخلی و تعمیر و تعویض قطعات در صورت نیاز وجود دارد . کابرد کمپرسور سمی هرمتیک تبرید از ظرفیت های پایین تا بالا و در سردخانه ها و چیلر ها می باشد .

کمپرسور پیستونی برودتی سردخانه

پرکاربرد ترین و گاها بهترین کمپرسور سردخانه نوع سیلندر پیستونی می باشد که از رنج ظرفیت های پایین تا بالا را پوشش می دهد . در کمپرسور تبریدی پیستونی از یک و یا چند سیلندر و پیستون استفاده شده است که پیستون به وسیله شاتون به میل لنگ اتصال داده شده است و میل لنگ هم با توجه به نوع کمپرسور تبرید هرمتیک یا سمی هرمتیک یا باز به نحوی به موتور کمپرسور متصل می شود .

 نحوه عملکرد و کار کرد کمپرسور سردخانه

 در کمپرسور سردخانه ای پیستونی فرایند عملکرد به این نحو است که با حرکت پیستون به سمت پایین ، فشار در داخل سیلندر از فشار مکش کمتر می شود و با باز شدن سوپاپ مکش ، مبرد وارد سیلندر می شود و با حرکت پیستون به سمت بالا گاز فشرده می شود و زمانی که این فشار از فشار لوله رانش بیشتر شود سوپاپ دهش باز می شود و گاز بهدسمت کندانسور حرکت می کند .

کمپرسور سردخانه برودتی اسکرو چیست ؟

کمپرسور اسکرو برودتی معمولا در نوع دو روتور به محور موازی تشکیل شده است و مارپیچ ها به نحوی قرار دارند که جریان سیال را از یک طرف مکش می کنند و با چرخیدن روتور گاز محبوس می شود و فضای آن کاهش می یابد . در نتیجه فشار گاز بالا می رود و از انتهای دیگرد مارپیچ ها خارج می شود و به سمت کندانسور حرکت می کند .

کمپرسور سردخانه ای اسکرو نیازی به سوپاپ مکش و رانش ندارد و روغن کاری ، خنک کاری و آب بندی قطعات متحرک با پاشیده شدن روغن بر روی روتور ها صورت می گیرد . بنابراین نیاز به سیستم روغن کاری و جداساز روغن می باشد که در داخل و یا بیرون آن نصب می گردد و روغن جدا شده از گاز بعد از کاهش دما به کارتل کمپرسور اسکرو بر می گردد .

کمپرسور سردخانه برودتی اسکرال ( اسکرول )

نحوه عملکرد کمپرسور برودتی اسکرول ( اسکرال ) به صورتی است که گاز مبرد وردی در بین دو اسکرال مارپیچی قرار می گیرد که یکی از این اسکرال ها ثابت و دیگری متحرک است و گاز با وارد شدن به این ناحیه و چرخیدن محور متحرک محبوس می شود و با کاهش فضای بین آن دو فشار بالا می رود و از سمت دیگرد خارج می شود .

ظرفیت کمپرسور سرد خانه برودتی اسکرول به گونه ای است که قادر به پاسخگویی نیاز بسیاری از دستگاه های تهویه مطبوع می باشد و دستگاه های با رنج کم تا متسوط را به طور کامل پوشش می دهد .