کوپلند

کوپلند

کوپلند (Copeland) نام یکی از معروفترین برندهای تولید کننده کمپرسور در جهان است. این شرکت امروزه زیر مجموعه شرکت امرسان الکتریک است و در ایران به دلیل فروش کمپرسور اسکرال بسیار معروف است.

کمپرسور کوپلند چیست؟

کمپرسور های برودتی شرکت کوپلند در کشور هایی همچون چک، تایلند و آمریکا تولید می شوند و اکثر مدل های تولید شده، در بازار داخلی ایران موجود می باشند. کمپرسور Copeland را برای کاربری های سیستم تبرید بهینه سازی کرده اند، که در دمای پایین و بالا کاربرد داشته باشد. از ویژگی های بارز کمپرسور کوپلند می توان به سازگاری با انواع گاز های مبرد، استفاده از روغن های مینرال و پلی ال استر برای روان کاری دستگاه و نصب آسان اشاره کرد.

مشخصات فنی کمپرسور کوپلند

کمپرسور Copeland در مدل های مختلف اسکرال و سیلندر پیستونی طراحی و تولید شده است. کمپرسور های کوپلند سیلندر پیستونی دارای دو مدل کمپرسور کوپلند بسته و کمپرسور کوپلند نیمه بسته هستند. کمپرسور های کوپلند برای گاز های R22 ،R134A ،R407C ،R404A ،R410A بهینه سازی شده اند. در ادامه انواع کمپرسور Copeland را برای شما شرح خواهیم داد.

انواع کمپرسور کوپلند

کمپرسور Copeland تولید شده توسط شرکت کوپلند به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

  • کمپرسور کوپلند اسکرال
  • کمپرسور کوپلند سمی هرمتیک (DWM)
  • کمپرسور کوپلند هرمتیک
کمپرسور کوپلند اسکرال
کمپرسور کوپلند سمی هرمیتیک (DWM)
کمپرسور کوپلند هرمتیک
کمپرسور کوپلند اسکرال

یکی از انواع کمپرسور های تولید شده توسط شرکت کوپلند، کمپرسور Copeland اسکرال می باشد. کمپرسور کوپلند اسکرال به چهار دسته کلی ZR ،ZP ،ZRD ،ZPD تقسیم می شود. این دسته از کمپرسور های Copeland در اکثر سیستم های تهویه مطبوع خانگی و صنعتی نظیر مینی چیلر، داکت اسپلیت، کولر گازی ایستاده و چیلر مورد استفاده قرار می گیرد.

این دسته از کمپرسور کوپلند نسبت به سایر کمپرسور های برودتی دارای میزان سر و صدا و لرزش کمتر، مصرف انرژی پایین تر، راندمان بالاتر و قابل استفاده در اکثر سیستم های تهویه مطبوع می باشند. قابل توجه می باشد که کمپرسور های اسکرال غیر قابل تعمیر می باشند و عموما به دلیل نوسان برق یا عدم رعایت اصول استاندارد به هنگام نصب آسیب می بینند و دچار سوختگی می شوند.

مشخصات کمپرسور کوپلند اسکرال

کمپرسور Copeland اسکرال سری ZR از توان برودتی 2 اسب بخار تا 30 اسب بخار قابل ارائه می باشند این دسته از کمپرسور ها با روغن پلی استر شارژ شده اند و توانایی سازگاری با گاز مبرد R134A ،R407C و R404A را دارا می باشند.

کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZP سازگار با گاز R410A می باشد و جهت استفاده در انواع سیستم های تهویه مطبوع با بازدهی بالا همانند چیلر با دمای اواپراتور حدود 5 درجه سانتی گراد طراحی شده است. ظرفیت خنک سازی این دسته از کمپرسور کوپلند از 5 کیلووات تا 500 کیلووات متغیر می باشد. از مهم ترین مشخصات کمپرسور Copeland سری ZP می توان به اتصالات جوشی، شیشه سایت گلاس، لوله کانکشن روغن و همچنین سازگاری با گاز R410A که جزو دسته گاز های دوست دار محیط زیست می باشد اشاره کرد.

در بسیاری از سیستم های سرمایشی و گرمایشی شرایط کاری کمپرسور و رنج دمای مورد استفاده شده در طیف وسیعی متفاوت می باشد که شرکت کوپلند با تولید و مونتاژ کمپرسور های دیجیتال خود در دو سری ZPD و ZRD این نوآوری جدید را ایجاد کرده است. کمپرسور Copeland سری ZPD با گاز مبرد R410A و کمپرسور کوپلند سری ZRD با گاز مبرد R407C سازگار می باشد. از مزایای کمپرسور های سری دیجیتال کوپلند می توان به امکان کنترل دقیق دما و رطوبت، سهولت در نصب و راه اندازی، صرفه جویی در مصرف انرژی، عدم لرزش و ارتعاش و کارایی در انواع سیستم های برودتی نظیر یخچال های ویترینی فروشگاهی و سیستم های VRF اشاره کرد.

کمپرسور کوپلند سمی هرمتیک (DWM)

کمپرسور های کوپلند سیلندر پیستونی سمی هرمتیک ساخته شده در کشور چک که به رنگ مشکی ارائه شده اند در ظرفیت های 2 سیلندر تا 8 سیلندر موجود می باشند و برای کاربری های برودتی در دمای متوسط و پایین نظیر سردخانه های زیر صفر و بالا صفر و تونل انجماد مورد استفاده قرار می گیرند.

کمپرسور سمی هرمتیک کوپلند بر خلاف کمپرسور Copeland اسکرال قابل تعمیر و اورهال می باشد. این دسته از کمپرسور Copeland با توجه به نحوه ی مونتاژ و طراحی خود دارای کیفیت و طول عمر بالا می باشند. از دیگر قابلیت های کمپرسور کوپلند سمی هرمتیک می توان به سازگاری با انواع گاز مبرد هم چون گاز R22 ،R134A ،R404A و R407C اشاره کرد.

کمپرسور کوپلند هرمتیک

کمپرسور Copeland هرمتیک از دسته کمپرسور های بسته و غیر قابل تعمیر می باشد. این کمپرسور ساخت کشور بلژیک، تایلند و چین بوده که در دو سری QR ،CR تولید و عرضه می شود. کمپرسور کوپلند سیلندر پیستونی دارای سه فاز و تک فاز با برق مصرفی 50 تا 60 هرتز است. با انواع گاز های R22 ،R407C سازگار بوده و برای روان کاری گاز R22 از روغن مینرال و گاز R407C از روغن پلی ال استر استفاده می شود. لرزش پایین و صدای کم از جمله ویژگی های کمپرسور کوپلند هرمتیک می باشد که برای سیستم های تبرید و تهویه مطبوع در شرایط آب و هوایی سخت گزینه مناسبی می باشد.