گیج فشار

گیج فشار چیست ؟

گیج فشار یا پرشر گیج وسیله ای برای اندازه گیری فشار سیالات در یک سیکل یا محفظه بسته می باشد و از آن در تاسیسات و مخازن مختلفی استفاده می شود این قطعه به ما کمک می کند تا تجهیزات مختلفی را طراحی و تولید نماییم و از عملکرد صحیح آنها اطمینان یابیم به عنوان مثال از این گیج در ساخت سردخانه و تجهیزات برودتی مختلف در سیکل تبرید تراکمی مورد استفاده قرار میگیرد و کمک شایانی به راه اندازه و محافظت از سیکل تبرید می نماید.

انواع مختلف گیج فشار

گیج فشار خشک یا پرشر گیج خشک

این نوع گیج جزو رایج ترین مدل ها در بازار می باشد و درون محفظه آن کاملا خشک و خالی می باشد و به همین دلیل ممکن است که لرزش قسمت های متحرک دستگاه دقت این قطعه را کاهش دهد به این دلیل که لرزش به فشار سنج منتقل می شود و سبب لرزش عقربه دستگاه می شود.

این دستگاه قیمت مناسبی دارد و معمولا بر روی مخزن های تحت فشار مانند مخزن کمپرسور هوا و همچنین دیگر قطعات و تجهیزات صنعتی استفاده می شود. گیج های فشار را معمولا از جنس آلومینیوم، استیل یا کروم تولید می شوند که کمپانی های تولید کننده بر اساس نیاز از این آلیاژ ها استفاده می نمایند.

مزایای گیج فشار خشک

 • قیمت مناسب

معایب گیج فشار خشک

 • لرزش عقربه و کاهش دقت
 • ورود رطوبت به صفحه نمایش و مشکل در خواندن عدد ها

گیج فشار روغنی (پرشر گیج روغنی)

در این نوع گیج فشار درون محفظه آن با گلیسیرین یا سیلیکون پر شده است که باعث می شود عقربه نشانگر فشار دچار لرزش نشود و میزان فشار سیستم را به صورت دقیق به شما نشان دهد

درون محفظه گیج فشار روغنی از سیالات با ویسکوزیته بالا استفاده می شود تا ارتعاشات سیستم را دفع نماید و به عقربه نشانگر منتقل نکند. این نوع فشار سنج ها معمولا دارای بدنه از جنس استیل با روکش کروم می باشند و جنس صفحه آنها از شیشه یا طلق می باشد و معمولا با پورت برنجی تولید می شوند.

گیج فشار بوردون تیوب

این نوع گیج فشار مجهز به یک لوله خمیده می باشد که به آن بردون می گویند. عملکرد این لوله به این صورت می باشد که بر اثر فشار داخلی یا خارجی تغییر شکل می دهد و هنگامی که فشار داخلی افزایش یابد لوله از حالت خمیده به کشیده تغییر شکل می دهد و هنگامی که فشار کاهش یابد لوله مجددا به حالت خمیده باز می گردد.

پرشر گیج بوردون تیوب محدوده کاری وسیعی دارد و از آن می توان برای اندازه گیری فشار های مثبت و منفی استفاده نمود.

مزایای گیج فشار بوردون تیوب

 • حساسیت بالا
 • عملکرد سریع حدود 0.1 ثانیه
 • محدوده عملکرد وسیع
 • اندازه گیری مستقیم فشار

معایب فشار سنج بوردون تیوب

 • کاهش عمر مفید بر اثر ضربه و شوک
 • حساس به تغییرات دمایی که باید با استفاده از بی متال ها این مشکل کاهش یابد
 • عدم عملکرد دقیق در سیستم هایی که دارای شوک یا فرآیند سریع می باشد.
 • امکان استفاده فقط به صورت محلی یا به عبارتی Local

گیج فشار دیافراگمی

مدل دیگر گیج های فشار به صورت دیافراگمی طراحی و تولید می شوند که از یک غشاء انعطاف پذیر برای اندازه گیری فشار استفاده می شود که به این غشاء انعطاف پذیر دیافراگم می گویند و بر اساس تغییر حالتی که دیافراگم می دهد می توان فشار را اندازه گیری نماید.

دیافراگم در مدل های مختلفی به صورت صاف یا دارای موج های متحد المرکز تولید می شود و قسمت ورودی سیال را از بخش نمایشگر فشار جدا می سازد این قطعه طراحی مدرن و دقیق دارد به همین دلیل مشکلات اندازه گیری ناچیزی دارد.

از این نوع گیج فشار معمولا در ساخت تجهیزات با سیالات گازی که نیاز به دقت بسیار بالایی دارد استفاده می شود همچنین می توان از گیج فشار دیافراگمی در تجهیزات پنوماتیک فشار پایین و پمپ های وکیوم استفاده نمود.

مزایای گیج فشار دیافراگمی

 • محدوده کاری وسیع
 • حساسیت و دقت بالا
 • مناسب برای فشارهای پایین

کاربرد فشار سنج دیافراگمی

از این نوع گیج فشار می توان در سیستم های مختلفی استفاده نمود و در برخی از سیستم ها عملکرد بهتری نسبت به مدل های دیگر دارد. به عنوان مثال در سیستم هایی که دارای سیال خورنده می باشند و نیاز به تعویض مکرر گیج باشد و در مواقعی که سیال موجود در سیستم دارای ذرات معلق و جامد باشد باید از این فشار سنج استفاده نمود همچنین در مواقعی که احتمال یخ زدن و جامد شدن سیال وجود دارد بهتر است از این نوع فشار سنج استفاده نمود.

انواع گیج های دیافراگمی

این نوع گیج ها به دو صورت طراحی و تولید شده اند در یک مدل دیافراگم دقیقا در کنار گیج قرار می گیرد و مدل دیگر به وسیله بست دیافراگمی به گیج متصل می شود.

مدلی که مجهز به بست دیافراگمی می باشد دارای لوله کشی کاپیلاری یا فلنج می باشد و دیافراگرم را به گیج ارتباط می دهد و در این اتصال از یک سیال پر کننده استفاده می نمایند که فشار را از دیافراگم به گیج منتقل می نمایند و معمولا در سیستم هایی که تجهیزات اندازه گیری و دیافراگم جدا کننده از هم فاصله دارند استفاده می شود.

گیج اختلاف فشار

این نوع گیج فشار برای اندازه گیری اختلاف فشار سیال در دو قسمت سیستم استفاده می شود به عنوان مثال اویل پرشر استفاده شده در ساخت سیکل های تبرید تراکمی نوعی گیج اختلاف فشار می باشد که فشار روغن کمپرسور را در دو نقطه بررسی می نماید و در صورت افزایش یا کاهش اختلاف بیشتر از مقدار مشخص شده هشدار می دهد.

گیج فشار دیجیتال

این نوع پرشر گیج طراحی مدرن و جدیدی دارد و اطلاعات را به صورت دیجیتالی با استفاده از سنسور های پیشرفته به ما نشان می دهد و دارای دقت بالایی حدود 0.05 درصد می باشد و از آن می توان برای تست دقیق دیگر گیج ها نیز استفاده نمود. این نوع گیج خود در مدل های مختلفی چون دو ورودی، تک ورودی، تفاضلی، تابلویی و مطلق طراحی و تولید می شوند.